Co dalej z cmentarzem ewangelicko-augsburskim w Kępnie, czyli gdzie wszyscy będziemy leżeć?

 


 

Od wschodniej, najbardziej reprezentacyjnej strony cmentarza ewangelickiego w Kępnie chyba jeszcze z drona nie fotografowałem.Na zdjęciu widać dobrze bramy prowadzące na cmentarz, wkrótce zapadnie się ta od wschodniej strony, jej stan jest fatalny. Widać też siedemdziesięciometrowy kawał muru odbudowany przez Socjum oraz fakt, że te dwie bramy są "siostrami" głównej, wschodniej bramy prowadzącej na cmentarz katolicki.

Tydzień temu Kępno przykryte było jeszcze śnieżną kołdrą a  ja dobrze pamiętałem, że ostatnia taka zima zdarzyła nam się w 2013 roku. Niedawno usłyszałem w radio meteorologa wspominającego tamten czas. Zima 2013 była dla mnie jak wczoraj: śnieg duży na początku lutego, potem odwilż, później minus 23 stopnie Celsjusza w marcu. Każdy z tamtych dni mam zapisane w pamięci dokładnie, bo były to ostatnie dni mojego niezapomnianego ojca.

W Walentynki skorzystałem więc  z „wolnej” niedzieli i ostatnich dni z pokrywą śnieżną. Głównym celem był „Ewangelik”, choć pofruwałem też nad rynkiem. Było wtedy jeszcze minus sześć stopni i dron nie przesyłał na bieżąco podglądu i gdzieś nad środkiem Kamsiady, na sześćdziesięciu metrach zacząłem tracić z nim kontakt-tak to jest, gdy się lata na mrozie. Z drugiej strony, gdzie te czasy, gdy latałem trzysta (300!) metrów nad zaśnieżonym rynkiem.

Wracając do cmentarza ewangelickiego, rodzą się we mnie znowu pytania: czy Socjum wróci jeszcze tutaj na akcje? Czy znów ktoś będzie bezkarnie obrażał mnie i uczniów kępińskich szkół, chcących pracować i ratować to miejsce? Czy po zablokowaniu hejtu na stronie Radia Sud, Socjum zostanie jedynym miejscem w „kępińskim Internecie”, gdzie można będzie obrażać innych a reakcja administratorów strony będzie żadna?

Co dalej z kępińskimi cmentarzami? Czy powstanie kolejny, bardzo potrzebny i zamierzony ? Czy „zmieścimy się wszyscy” na kępińskim cmentarzu katolickim? A może jednak usłyszymy ryk pił i wytniemy w pień kolejne zielone płuco Kępna by postawić na nim nagrobki z granitu i marmuru? Odpowiedzi na to pytanie padną szybciej, niż się spodziewamy.

Poniżej screen z planu zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Kępno wraz z zaznaczonym miejscem planowanego cmentarza oraz Hanulinem, Krążkowami i Olendrami. Źródło: Geoportal. 


 

 

Komentarze

Popularne posty