Umieram jako dobry katolik

Marcin Luter – co jest prawdą o tym augustiańskim mnichu? 

Rozmawiałem niedawno z pastorem naszej kępińskiej parafii o Lutrze i najbardziej utkwiły mi, zacytowane przez księdza słowa wypowiedziane przez ojca reformacji na łożu śmierci: 

"umieram jako dobry katolik".

Później w domu, zaintrygowany tą wypowiedzią próbowałem znaleźć jej potwierdzenie w źródłach, lecz bezskutecznie.
Nie mając czasu na zgłębienie życiorysu ML szukałem wśród cytatów. Przytaczam te, które w moich oczach są najbardziej spektakularne. 

„Bóg jest bogiem pokornych, odrzuconych, dręczonych, uciśnionych, zdesperowanych i tych, którzy zostali zredukowani do niczego”.

„Dzieło i słowo Boże mówią nam jasno, że kobiety winny służyć małżeństwu lub prostytucji”. (źródło: Fronda)

„Tak wiele mam dziś do zrobienia, że będę musiał spędzić jeszcze jedną godzinę na modlitwie”.

„Jeśli Żydzi nie chcą się nawrócić, to nie powinniśmy ich dłużej cierpieć wśród nas ani cierpliwie znosić ich obecności”.

„Samo Pismo”.

Co najistotniejsze –  źródła cytatów.
Źródła tych, które stawiają ojca reformacji w złym świetle pochodzą z Frondy lub innych dalece konserwatywnych, katolickich mediów. 


Te zaś, które każą nam odnajdywać w słowach Lutra szlachetność, wielkość, prawdę i misję pochodzą  bezpośrednio z Wikipedii.
Kim był więc Marcin Luter? Wielkim reformatorem czy ksenofobem? Chętnie porównałbym Jego wypowiedzi dotyczące kobiet czy Żydów do wypowiedzi ówczesnych  patriarchów kościoła katolickiego. Zajrzałem nawet, tak na szybko do wypowiedzi Ignacego Loyoli, świętego Kościoła Rzymskokatolickiego i żadnych negatywnych „rewelacji” nie znalazłem.

Nasuwają mi się dwie refleksje: mamy dostęp do większej ilości informacji i wydajemy się sobie mądrzejsi, a w istocie nie jesteśmy ani trochę bliżej prawdy.
Pół tysiąca lat po ogłoszeniu 95 tez przez Lutra warto sięgnąć po Jego biografię i zdać sobie sprawę, że współczesne Kępno nie miało by swej pozycji i kształtu bez ewangelików, którzy znajdując tutaj, w XVII wieku dom uczynili nasze Kępno ośrodkiem miejskim.

Na zdjęciu z 19 kwietnia 2017 ukazana pierwsza z prawdziwego zdarzenia szkoła w Kępnie, a jakże: żydowska - profejsonalna, z szerokimi klatkami schodowymi i sporymi salami lekcyjnymi, z pokaźnym dziedzińcem i rozbudowaną infrastrukturą. W tle, na środku zdjęcia kościół, dla kontrastu i wzmocnienia wielokulturowości ewangelicko-augsburski w Kępnie - najstarszy kościół w naszym mieście.

Komentarze

Popularne posty