Czapla siwa w ŻurawińcuSą tacy, co uważają, że Biała Widawa ma swoje źródła wśród pól między Grębaninem a Żurawińcem, są tacy, co uważają, że rodzi się właśnie w tym stawie położonym o rzut beretem od ronda w Żurawińcu. Później, wśród bagien „Na Jadwidze” Biała Widawa łączy się z Czarną, a jeszcze później, już na Ziemi Sycowskiej łączy się ze swoją kolejną siostrą czyli Widawą, która ma prawie 110km i wpływa do Odry nieopodal Wrocławia.

Nad stawem uwieczniona została czapla siwa. W tym roku liczna jak nigdy dotąd w okolicach Kępna, podejrzewam nawet, że para mogła zamieszkać wśród stawów położonych nieopodal Kolei Rychtalskiej, w zachodnich Lisinach.

Dziwne czasy nastały. Wraz z niesłychanie szybkimi zmianami klimatu i przekształcaniem Ziemi przez człowieka zachodzą też dalece zaskakujące zmiany w świecie przyrody. Najpopularniejszym drzewem będącym pionierem na nieużytkach staje się ciepłolubny orzech włoski, zmniejsza się populacja bociana białego, ale obserwujemy coraz więcej żurawi i czapli właśnie.


Komentarze

Popularne posty