Jakie skarby kryje kępińska synagoga?

 

Zabytki kultury żydowskiej czyli judaika w naszym muzeum? Było dla mnie szokiem, gdy dowiedziałem się, że nie są one wcale z Kępna. Nie ma żadnych dowodów na to, że zarówno trąbki obrzędowe, chanukowe świeczniki, parochet, kilka rytualnych naczyń i przede wszystkim Tora specjalnie wyeksponowane w naszym muzeum wcale nie pochodzą z Kępna. Nie są one też związane w najmniejszym stopniu z naszą kępińską diasporą. Po prostu jeden z poprzednich dyrektorów kupił je w latach osiemdziesiątych, a my (a może oni) dobudowaliśmy sobie do tego historię.

Tym bardziej się dziwię, że do dzisiaj nie dokupiono znalezionych przeze mnie na jednej z aukcji z USA internetowych dział rabina Malbina „czołowego uczonego Tory i jednego z wyróżniających się komentatorów swoich czasów” pracującego na naszej Kamsiadce w połowie XIX wieku. Niedługo może już nie będę w radzie muzeum i nie będę męczył nikogo moimi sugestiami o powiększenie zbiorów kępińskich judaików za kolosalną kwotę 25$.

Prorokuję, że nasze zbiory judaików jednak się powiększą, ale w inny sposób. Przekonany jestem, że klepisko  stanowiące podłogę naszej „Bużnicy” skrywa nie byle jakie skarby i kto wie, czy nasze prawdzie kępińskie zbiory nie powiększą się wkrótce. Nie łudźmy się, że znalezione tam będą jakieś kielichy, świeczniki czy inne magiczne przedmioty, które podsuwa nam przed oczy wyobraźnia. Dla przeciętnego Kępnianina zachwyconego granitem kostki postawionej na pozbawionej drzew ulicy nic ciekawego się tam nie znajdzie.

Czy zainteresują kogoś fragmenty połamanych żyrandoli? Czy w muzeum znajdą swoje miejsce części metalowych płotków, fragmenty bimy, gwoździe z kępińskiej aron-ha-kodesz czyli szafy ołtarzowej? To wszystko może kryć podłoga naszej synagogi. Wkrótce powinniśmy się przekonać, czy rzeczywiście skrywa jakieś skarby.

Tymczasem zwracam uwagę na resztki całkiem misternych tynków i fresków pokrywających kiedyś ściany synagogi. Ocalały zaledwie w dwóch czy trzech miejscach i może warto by było je, przed położeniem tynków wyeksponować lub odkuć i uczynić z nich zabytek ruchomy?

Ocalały fragment malowidła będący częścią kolumny namalowanej na południowej ścianie synagogi
Ocalały fragment malowidła przedstawiającego kolumnę. Po prawej stronie zdjęcia kolumn ze wschodniej ściany synagogi położonych obok aron-ha-kodesz

 

Fragment malowideł w północnej części babińca


Resztki tynku w południowej części babińca


Komentarze

Popularne posty